Husiovia podporovaný Jemenom začali koncom minulého roka útočiť v okolí Suezského prieplavu na nákladné lode. Tieto útoky si okamžite získali pozornosť médií a majú obrovský vplyv na medzinárodný obchod. Vzniknutá situácia si vyžiadala, aby nákladné lode smerujúce z Ázie do Európy začali využívať trasu okolo Afriky, čo predĺžilo nielen dodacie lehoty, ale aj zvýšilo náklady na prepravu. Zistite viac o aktuálnej situácii na Červenom mori.
Prečo Husiovia útočia na nákladné lode?
Husiovia tvrdia, že sa na nákladné lode rozhodli útočiť kvôli solidarite s obeťami v Gaze, na ktoré útočí Izrael. Ich cieľom sú už niekoľko mesiacov hlavne obchodné lode, pre ktoré je Suezský prieplav najkratšou cestou, ako dostať tovar z Ázie do Európy. Husiovia podporovaní Jemenom útočia nielen dronmi, ale aj vojenskou technikou. Ich cieľom nie je len útok, ale lode sa snažia aj obsadiť.
Solidarita s obeťami v Gaze nie je jediný dôvod
Suezský prieplav, respektíve Červené more sú kľúčovou trasou pre medzinárodný obchod. Cez tento prieplav nepláva veľa komerčných lodí, ktoré prepravujú ľudí, ale najmä nákladné lode. Keďže nákladná preprava je segment, ktorý má veľký vplyv na svetový obchod a ekonomiku, útočníci veľmi dobre vedeli, že si svojou aktivitou získajú pozornosť celého sveta.
Pre porovnanie, ak by zaútočili na niekoľko rybárskych lodí, išlo by síce o tragédiu, avšak táto udalosť by na seba nestrhla záujem svetových politikov a pozornosť médií. Je pravda, že na začiatku útoky na nákladné lode v Suezskom prieplave začali kvôli tomu, že Husiovia chceli prejaviť solidaritu obetiam v Gaze. Avšak v súčasnosti sa útočníci snažia upriamiť pozornosť médií na vnútorný konflikt v Jemene, pretože tam prebieha občianska vojna. Cieľom útočníkov je teda získanie pozornosti a využitie publicity, ktorú vďaka útokom získavajú.
Ďalším z cieľov útočníkov je odrezanie Izraela od tovaru, ktorý by im doviezli nákladné lode. Niektoré nákladné lode vezú totiž svoj tovar priamo do Izraela, či už ide o palivá, tovar alebo energo nosiče, ktoré sú kľúčové pre zásobovanie krajiny. Svojimi útokmi sa tak Husiovia snažia odstaviť Izrael od svetovej ekonomiky.
Ako na situáciu reagujú najväčšie námorné spoločnosti?
Treba si uvedomiť, že obchodná trasa cez Suezský prieplav má obrovský význam pre Európu, pretože sa tadiaľ ročne preplaví približne 18 000 kontajnerových lodí (ak práve neprebieha žiadny konflikt). Keď sa pozrieme na obchod medzi Áziou a Európou, tak môžeme povedať, že tadiaľ prechádza zhruba 60 % všetkého tovaru, ktorý sa k nám z Ázie exportuje. Význam Suezského prieplavu pre Európu je preto veľký a námorné spoločnosti museli na novú situáciu okamžite reagovať.
Námorné spoločnosti musia myslieť na životy posádky, bezpečnosť tovaru a nákladných lodí, kvôli čomu sa rozhodli Suezskému prieplavu pri plavbe do Európy vyhnúť. Najefektívnejším riešením, ako môžu kontajnerové lode obísť útoky v Červenom mori sa zatiaľ javí zmena trasy, ktorá vedie okolo Afriky. Nákladné lode sa preto začali odkláňať už v polovici decembra, ako prvá zmenila trasu svojich lodí spoločnosť Maersk a neskôr sa k nej pridali aj CMJ, MSC a ďalšie spoločnosti.
V súčasnosti sa konflikt ešte stále neupokojil a nákladné lode stále plávajú okolo Afriky, čo veľmi výrazne predlžuje tranzitný čas. Pre predstavuje ide o približne dva až tri týždne naviac, s tým, že pre krajiny ako sú Slovensko a Česko nejde o ekonomickú alternatívu, pretože cestou okolo celej Afriky sa prepravné náklady výrazne zvyšujú.
Suezskému prieplavu sa však nedokážu vyhnúť všetky nákladné lode, pretože niektoré nemajú inú alternatívu. Ide napríklad lode, ktoré smerujú na blízky východ. Aj keby sa rozhodli oboplávať Afriku, vracali by sa späť a tento krok by bol pre ne zbytočný. Cez Suezský prieplav tiež naďalej plávajú nákladné lode s energonosičmi a rašelinou, ktoré sa kedykoľvek môžu stať terčom útokov.
V médiách mohli ľudia začiatkom marca spozorovať správy o potopenej nákladnej lodi, ktorá na svojej palube viezla rašelinu. Tento náklad spôsobil v mori veľké škody a má výrazný dopad na životné prostredie. Celá táto situácia spôsobuje obrovské problémy v medzinárodnej preprave a šanca, že sa veci vrátia do starých koľají, je zatiaľ minimálna.
Celú situáciu aj naďalej monitorujeme. V Infinity Forwaridng hľadáme pre našich klientov spoľahlivé a efektívne riešenia, aby ich zásielky boli prepravené bezpečne a v čo najkratšej dobe.