Skip to content

Medzinárodná preprava má 2 základné pravidlá – FOB a CIF. Čo znamenajú a aký je medzi nimi rozdiel?

Preprava tovaru sa riadi medzinárodnými obchodnými podmienkami taktiež známymi ako Incoterms. Medzi základné pravidlá patrí FOB (dohodnutý prístav nalodenia) a CIF (dohodnutý prístav určenia), ktorých význam sa však mnohým ľuďom mýli. 

Medzinárodná preprava a pravidlá Incoterms 

 

Označenie Incoterms je súborom medzinárodných pravidiel, ktoré sa používajú v zahraničnom obchode. Ide o registrovanú ochrannú známku Medzinárodnej obchodnej komory, do ktorej radíme pravidlá pre akýkoľvek druh dopravy a pravidlá pre dopravu po mori i vnútrozemských vodných cestách. Ich súčasťou sú aj pravidlá FOB a CIF, z ktorých každé má rozdielny význam. 

FOB 

 

Ide o dodaciu podmienku medzi predávajúcim a kupujúcim, v ktorej sa predávajúci zaväzuje naložiť tovar na plavidlo, ktoré si kupujúci vybral. Informácie o prístave a plavidle musí kupujúci vopred oznámiť predávajúcemu. Medzi povinnosti predávajúceho ďalej patrí odbavenie tovaru na vývoz, pričom riziko a náklady sú rozdelené medzi predávajúceho a kupujúceho. 

 

Väčšinou FOB využívajú kupujúci s veľkým objemom nákladu alebo väčším počtom zásielok, ktorí chcú mať prehľad o preprave svojho tovaru a plavidle, ktoré ho preváža. Ceny FOB sú v porovnaní s CIF predvídateľnejšie, pretože sú vopred jasné prístavné poplatky. Aj kvôli tomu je FOB častou voľbou podnikov, ktoré potrebujú pracovať s aktuálnymi informáciami o preprave a zároveň šetriť náklady na prepravu. 

CIF 

 

Ide o skratku ktorá zahŕňa náklady, ako poistenie a prepravné, ktoré musí predávajúci zaplatiť, aby tovar dorazil do cieľového prístavu. Predávajúcu na seba v tomto prípade preberá riziko až po dorazenie zásielky do prístavu určenia. 

 

CIF využívajú väčšinou firmy na exporte a menšie podniky alebo kupujúci, ktorí nemajú dostatok skúseností s medzinárodným dovozom. V tomto prípade predstavuje CIF jednoduchú alternatívu, ako tovar doviezť do požadované prístavu bez nutnosti riešenia poistného a ďalších prepravných detailov. Nevýhodou je, že kupujúci nerozhoduje o výbere plavidiel, ich smerovaní, či ďalších podrobnostiach týkajúcich sa prepravy.

 

Hlavné rozdiely medzi FOB a CIF 

 

Najväčšie rozdiely medzi FOB a CIF sú v informovanosti o preprave tovaru, nesení rizika a zodpovednosti. V prípade FOB je tovar po naložení na loď rizikom kupujúceho. Ak však kupujúci využíva CIF, tak je predávajúci viazaný dopraviť tovar do určeného prístavu. Zároveň sa musí postarať aj o poistenie, ak by sa tovar počas prepravy poškodil alebo došlo k stratám. 

Medzinárodná preprava nie je žiadna veda 

 

Máte nejasnosti v Incoterms alebo potrebujete poradiť ohľadom prepravy? Naša prepravná spoločnosť Infinity Forwarding zabezpečuje prepravu rozličných tovarov po celom svete. Kontaktujte nás prostredníctvom kontaktného formuláru a naši odborníci Vám radi bezplatne zodpovedia všetky vaše otázky a pomôžu vám nájsť to najlepšie riešenie. 



https://www.shipafreight.com/knowledge-series/fob-and-cif/

https://sk.wikipedia.org/wiki/Incoterms

https://sk.sawakinome.com/articles/business/difference-between-fob-and-cif-2.html