Skip to content

Námorná preprava z Číny a najväčšie čínske prístavy

Čína je najväčším exportérom na svete a niet sa čomu diviť, že sa tu nachádzajú najväčšie námorné prístavy na svete. Námorná preprava má celosvetovo obrovský význam, pretože tvorí približne 90 % svetového obchodu. Ktoré čínske námorné prístavy sú najväčšie? Prečítajte si niekoľko zaujímavostí o ich fungovaní. 

Šanghaj 

 

Port of Shanghai sa v roku 2010 stal najrušnejším námorným prístavom na svete po tom, čo z trónu zosadil prístav v Singapure. Nárast objemu v poslednom desaťročí prekročil hranicu 70 % vďaka čomu má pre čínsky zahraničný obchod obrovský význam. Jeho veľkosť sa odhaduje na približne 470 futbalových ihrísk a neustále sa rozširuje. 

Shenzhen 

 

Prístav Shenzhen sa nachádza v provincii Guangdong a je vstupnou bránou do Hongkongu. 

Rozdelený je na východný a západný prístav, ktoré umožňujú spojenie južnej Číny so zvyškom sveta. Výhodná poloha robí z prístavu obrovské lákadlo, darí sa mu importovať a exportovať najmä tovar z technologického sektora, pretože v Shenzhene sídli množstvo spoločností s technologickým zameraním. Prístav v Shenzhene je druhým najväčším v Číne a tretím najväčším celosvetovo. 

Ningbo-Zhoushan 

 

V minulosti boli prístavy Ningbo a Zhoushan samostatné, ale v roku 2006 sa zlúčili a vytvorili tretí najväčší prístav v Číne. V súčasnosti umožňuje prepravu do viac ako 600 prístavov v 110-tich krajinách po celom svete. Jeho najväčšou výhodou je poloha, najčastejšie sa tu obchoduje s ropou a rudami, nachádza sa tu aj obrovský skladový priestor pre tekuté chemikálie. 

Hongkong 

 

Štvrtým najväčším prístavom je Hongkong, ktorý spája viac ako 470 miest po celom svete. Veľkou výhodou Port of Hong Kong bola v minulosti jeho poloha, pretože sa nachádza na jednej z najrušnejších obchodných ciest na svete. Jeho čísla však v posledných rokoch klesajú, pretože má veľkú konkurenciu v podobe čínskych pevninských prístavov. 

Guangzhou 

 

Námorný prístav Guangzhou sa nachádza na Perlovej rieke, jeho najväčšou výhodou je poloha, ktorá mu umožňuje prístup do Hongkongu a Macaa, v blízkosti sa nachádzajú aj provincie Guangxi, Sichuan, Jiangxi, Yunnan a Guizhou. Námorná preprava kontajnerov sa tu špecializuje najmä na manipuláciu s tovarom pre poľnohospodársky, priemyselný a výrobný sektor. 

Qingdao 

 

Rozdelený je na štyri časti, ktoré sú často vnímané ako samostatné prístavy. Ide o oblasť Dagang, Dongjiakou, Qianwan a Huangdong, ktorá slúži pre ropné tankery. V prístave Qingdao sa nachádza aj zariadeniu a obrovský terminál na manipuláciu so železnou rudou. Prístav obchoduje s viac ako 150 krajinami sveta a tradične sa umiestňuje v rebríčku TOP 10 najväčších námorných prístavov Číny. 

Tianjin 

 

Prosperite sa tešil už v minulosti kedy bol známy ako prístav Tanggu. Ide o jeden z najväčších umelo vytvorených námorných prístavov v Číne a zaberá rozlohu približne 121 kilometrov štvorcových. Nachádza sa na severe Číny 170 km od hlavného mesta Peking a 60 km mesta Tianjin, ktoré je jedným z najväčších prístavných miest v Číne. Port of Tianjin obchoduje v 180 krajinách a územiach po celom svete s viac ako 600 námornými prístavmi. 



Zdroj: 

https://www.shipafreight.com/knowledge-series/largest-ports-china/

https://logistikadnes.sk/top-10-kontajnerovych-pristavov-sveta/

https://en.wikipedia.org/wiki/Qingdao_Port