Aktuálne dominuje na trhu hneď niekoľko zahraničných obchodných spoločností, ktoré ponúkajú oblečenie, obuv, ale aj spotrebný tovar za lákavé ceny s dodaním do niekoľkých týždňov. Tieto zahraničné obchody sa stávajú obrovskou konkurenciou nielen pre slovenské podniky, a vo veľkej miere ovplyvňujú nákupné správanie zákazníkov. Nízke ceny, akcie a poštovné zadarmo totiž “núti” ľudí objednávať aj tovar, ktorý v mnohých prípadoch vôbec nepotrebujú. Aké následky má toto nákupné správanie na medzinárodnú prepravu a koľko zásielok denne sa kvôli fast fashion reťazcom prepraví?
Trend fast fashion ovláda svet
Na šialený nákupný štýl, ktorému podľahli ľudia po celom svete upozorňuje viacero svetových organizácií. Nízke ceny, ktorými fast fashion reťazce lákajú zákazníkov totiž skrývajú svoju temnú stránku. Odevy za pár eur sú zvyčajne extrémne nízkej kvality, vyrobené zo syntetických látok nasýtených agresívnymi chemikáliami. Často sú vyrábané v ázijských továrňach, kde pracujú ľudia za minimálnu mzdu (v niektorých prípadoch len za pár centov denne) a v neľudských podmienkach, ohrozujúc svoje zdravie.
Znepokojivým faktom je aj krátka životnosť týchto odevov, pretože rýchlo strácajú kvalitu a pôvodný vzhľad, kvôli čomu sú zákazníci nútený nakupovať znova a znova. Bohužiaľ, z obrovskej hromady vyrobeného oblečenia až 80 % končí na skládkach. Pri takejto masívnej výrobe je vo veľkej miere znečisťované aj životné prostredie, pričom najväčší vplyv má výroba najmä na ovzdušie a vodu. Odhaduje sa, že v dôsledku textilnej výroby sa ročne vyprodukuje až 1,2 miliardy ton CO2, čo je viac emisií ako z medzinárodnej leteckej a námornej prepravy dohromady. Pri výrobe dochádza aj k obrovskej spotrebe vody, ktorá je potrebná na pestovanie bavlny, premývanie textílií, ale aj údržbu už zakúpených odevov.
V súvislosti s fast fashion reťazcami teda nastáva otázka, dokedy bude tento trend pokračovať a kedy si ľudia uvedomia, čo svojim nezodpovedným nákupným správaním spôsobujú. Správna odpoveď je len jedna – trend fast fashion je udržateľný do doby, kým ju zákazníci budú podporovať.
Leteckou prepravou sa každý deň prepravia tisíce zásielok fast fashion reťazcov
Za fast fashion reťazce môžeme označiť väčšinu súčasných obchodov s odevmi v nákupných centrách, ktoré niekoľkokrát v priebehu roka menia svoju kolekciu a lákajú zákazníkom lacnými cenami. Čoraz viac sa však do popredia dostávajú aj zahraničné obchody, ktoré nemajú svoje kamenné predajne, ale svoj tovar predávajú prostredníctvom webov alebo aplikácií. Najznámejšími sú Aliexpress, Temu alebo Shein, ktoré lacnými cenami valcujú konkurenciu. Tovar majú uložený v obrovských skladoch po celom svete, odkiaľ je na dennej báze zasielaný zákazníkom. Okrem konzumného spôsobu života tu preto vzniká ďalší problém, ktorým sú emisie z prepravy tovaru.
Nanešťastie, veľa ľudí si stále neuvedomuje, že čokoľvek si z týchto platforiem objednajú, cestuje to za nimi cez pol sveta, čím zbytočne vzniká uhlíková stopa. Zároveň tieto zásielky blokujú kapacity v preprave, ktoré našťastie nie sú plne vyťažené.
Fast fashion reťazce na seba pútajú obrovskú pozornosť a preto v agentúre Reuters rozhodli zistiť, koľko balíčkov tovaru jednotlivé zahraničné spoločnosti prepravia. Podľa ich zistení prepraví Shein a Temu do Ameriky letecky okolo 600 000 balíčkov tovaru, čo má obrovský globálny dopad. Len samotné Temu prepraví celosvetovo denne približne 4 000 ton tovaru.
Oplatí sa letecká preprava tovaru?
V súvislosti s vyššími cenami za leteckú prepravu je nutné zvážiť, či sa tento spôsob prepravy vôbec oplatí. Pri rozhodovaní o tom, či sa letecká preprava tovaru oplatí alebo nie, vždy závisí od konkrétneho druhu tovaru.
Vo všeobecnosti sa letecká preprava oplatí najmä v prípade malých zásielok alebo vzoriek. Mnohí ju však využívajú aj kvôli jej rýchlosti, ktorej železničná ani námorná preprava nedokážu konkurovať. Ak teda uvažujete o preprave krytov na telefóny, kozmetike alebo oblečení, v tomto prípade sa do jedného balíka zmestí veľa tovaru a jeho prepravné náklady sa dajú jednoducho medzi jednotlivé položky rozpočítať.
Letecká preprava sa však neoplatí pri veľkoobjemovom tovare, pretože ceny sú niekoľkonásobne vyššie. Napríklad ak by ste prepravovali jednu veľkú výrobnú linku, za námornú prepravu by ste zaplatili cca 4 500 eur. Ak by sa však táto linka prepravovala letecky, jej cena prepravy by mohla presiahnuť aj 100 000 eur, a to len v prípade, že by sa linka vôbec dala rozložiť, aby sa do lietadla zmestila.
Aj napriek tomu, že fast fashion reťazce vo veľkej miere využívajú leteckú prepravu, jej kapacity nie sú plne vyťažené. V našej špedičnej spoločnosti Infinity Forwarding pre vás vieme nájsť spoľahlivé prepravné riešenie a zabezpečiť bezpečnú prepravu vašej zásielky až k vám do skladu. Cenovú ponuku pre vás vypracujeme bezplatne, stačí ak nám napíšete viac informácií o prepravovanom tovare.