Skip to content

Netradičná námorná nehoda: Do oceánu sa vysypalo viac ako 28 000 gumových kačičiek

Ešte v roku 1992 obletela svet správa, že nákladná loď, ktorá mierila z Číny do Ameriky stratila počas plavby niekoľko prepravných kontajnerov. V jednom z kontajnerov sa nachádzali gumené kačičky, ktoré neskôr začali plávať na hladine a odštartovali nečakaný experiment. Čím sa stala táto nehoda výnimočnou a ako k nej vôbec došlo? 

Ako došlo k námornej nehode? 

Zdroje zaoberajúce sa touto netradičnou námornou nehodou uvádzajú, že k nej došlo 10. januára 1992 po tom, čo sa na mori v Pacifiku spustila obrovská búrka. Nepriaznivé počasie zapríčinilo, že námorná loď urobila niekoľko nebezpečných manévrov, kvôli ktorým z jej paluby vypadlo viacero prepravných kontajnerov. 

Jeden z prepravných kontajnerov obsahoval viac ako 28 000 gumových kačičiek od spoločnosti The First Years, spolu s gumovými postavičkami zelenej žaby, modrej korytnačky a červeného bobra. Nie je úplne jasné, ako sa tieto gumové postavičky dostali z kontajnera von, pretože spôsobov existuje hneď niekoľko a vedci sa na nich nedokážu zhodnúť. Väčšina odborníkov sa však prikláňa k tomu, že sa dvere prepravného kontajnera otvorili pri zrážke s iným kontajnerom. Gumené hračky boli však zabalené v obaloch, z ktorých ich vyslobodila slaná voda v kombinácií s morskými vlnami a prúdmi. Nech už sa gumové hračky dostali z kontajnera akokoľvek, o niekoľko dní sa na morskej hladine začali objavovať tisíce gumových kačičiek, ktoré sa vedci rozhodli využiť pre svoj experiment. 

Námorná nehoda odštartovala nečakaný experiment 

Viac ako 28 000 kusov gumených kačiek sa stali nečakanou príležitosťou pre sledovanie pohybu morských prúdov. Oceánograf Curtis Ebbesmeyer sa spolu s pomocou beachcomberov zameral na sledovanie a zmapovanie pohybu gumených kačičiek, pretože dobre vedel, že podobná príležitosť už by sa mu nikdy v živote nemusela naskytnúť. O podobné experimenty sa zaujímal už v minulosti, ale na pozorovanie nemohlo byť využitých viac ako 1 000 plastových fliaš. Vzniknutá nehoda tak priniesla príležitosť pre podrobnejšie sledovanie morských prúdov. 

Najskôr sa kačičky začali vyplavovať na aljašskom pobreží a o rok neskôr sa iné objavili aj na východnom pobreží Aljašského zálivu. Kačičky sa vydali rôznymi smermi a ľudia ich mohli vidieť aj napríklad vo Washingtone, v Japonsku, či britskom pobreží a niektoré dokonca zmrzli v arktickom ľade. Pohyb gumových hračiek zaznamenával model kombinujúci údaje o tlaku vzduchu, rýchlosti a smere poveternostným systémov, aby bola dráha oceánskeho prúdu zmapovaná čo najpresnejšie. 

 

Namerané údaje pomohli lepšie pochopiť a určiť smerovanie morských prúdov, ale mali tiež významný vplyv na pochopenie pohybu odpadu v oceáne. Od nehody a výskumov uplynulo už tridsať rokov a v súčasnosti sa k sledovaniu morských prúdov využívajú špeciálne bóje vybavené sledovacími zariadeniami GPS. Nie je však pochýb o tom, že gumové kačičky sa stali jedným z najužitočnejších a najnetradičnejších experimentov, ktorých výskum umožnil lepšie pochopenie morských prúdov. 

Ako sa chrániť pred námornou nehodou? 

Bohužiaľ aj námorná preprava so sebou prináša viaceré riziká. Našťastie k nehodám na mori nedochádza príliš často, a tak je veľmi malá pravdepodobnosť, že by váš tovar alebo zásielka nebola doručená do prístavu. Počas námornej prepravy však môže byť vyhlásená spoločná havária alebo môžu vzniknúť ďalšie komplikácie, ktoré nebudete vedieť ovplyvniť. Kvôli tomu vždy pri preprave tovaru pre našich klientov rátame aj s poistením, ktoré síce nedokáže zabrániť vzniku nehody, ale dokáže vám vykompenzovať jej následky. 

O poistnom krytí, možnostiach poistenia prepravy tovaru a kritických situáciách, ktoré môžu počas prepravy nastať vám povedia viac naši experti na medzinárodnú prepravu. V prípade ďalších otázok nás neváhajte kontaktovať.