Skip to content

Pozor na podvod s prepravou: Do prístavu v Bratislave vám žiadny tovar z Číny nedorazí

Jedným z málo známych podvodov, ktorý obchodníci z Číny skúšajú na podnikateľov zo Slovenska sú “výhodné dodacie podmienky” a bezstarostná preprava. Tovar alebo stroj si tak môžete objednať priamo z Číny s tým, že daný dodávateľ pre vás zabezpečí jeho prepravu až do prístavu v Bratislave, odkiaľ si následne zásielku vyzdvihnete. Znie to jednoducho a cena je lákavá, avšak má to jeden háčik – Bratislava nemá prístavy, do ktorých by prichádzali nákladné lode z Číny. Ako teda tento podvod prebieha a ako sa mu môžete vyhnúť? 

 

Pozor na podvodníkov z portálu Alibaba 

 

Najčastejšie pre nákup v Číne ľudia využívajú portál Alibaba.com, ktorý ponúka produkty dodávateľov z rôznych výrobných odvetví. Na internete je dostupných veľa návodov, ako si z tejto stránky jednoducho objednať stroje alebo tovary, avšak často ide len o tipy ľudí, ktorí s obchodovanim s Čínou a Áziou nemajú žiadne skúsenosti. 

 

Naša sesterská spoločnosť Infinity Standard sa snaží vzdelávať ľudí v oblasti medzinárodného obchodu, kvôli čomu neustále informuje o nekalých praktikách ázijských dodávateľov. Problémy totiž nebývajú len s prepravou tovaru, ale aj komunikáciou, platbou, zaslaním úplne iného druhu tovaru, nedostatočnou kvalitou alebo colným konaním. Viac informácií o najčastejších podvodoch dodávateľov z portálu Alibaba sme pre vás zhrnuli v samostatnom článku

 

Námorná preprava z Číny do prístavu v Bratislave je nereálna 

 

Nech sa vás bude ktokoľvek snažiť presvedčiť o opaku, priama námorná preprava z Číny do prístavu v Bratislave je nereálna. V Bratislave nemáme žiadne námorné prístavisko, kde by obrovské nákladné lode z Číny mohli prísť a zložiť svoj tovar. Tento fakt si však veľa ľudí neuvedomuje, a tak na lákavú ponuku prepravy s myšlienkou, že celý proces bude bezproblémový kývnu. 

 

Zvyčajne to však v realite vyzerá tak, že čínsky obchodník vyberie najlacnejšiu možnosť prepravy zásielky do Európy, avšak už vás neupozorní na ďalšie náklady súvisiace s jeho skladovaním, či ďalšou prepravou. Prístavy alebo terminály si totiž môžu účtovať poplatky za každý deň skladovania, napríklad ak sú dokumenty k preprave neúplné. 

 

Zvyčajne končia prepravné kontajnery slovenských zákazníkov v námorných prístavoch Koper, Hamburg, alebo Rotterdam. Netreba zabúdať, že z týchto prístavov už si budete musieť prepravu zabezpečiť a zaplatiť sami, a to až po zaplatení všetkých dodatočných poplatkov. 

 

Podobná situácia sa vám môže prihodiť aj pri dohodnutí prepravy prostredníctvom železnice. Zásielky v tomto prípade zvyčajne končia v železničnom terminály v Poľsku a nie na Slovensku, tak ako sľuboval čínsky dodávateľ. Bez problémov zvyčajne prebieha len letecká preprava, avšak aj v tomto prípade vám odporúčame spoľahnúť sa na služby špedičnej spoločnosti. 

 

Námorné prístavy v Bratislave nie sú pre obrovské nákladné lode z Číny prispôsobené (zdroj obrázku: canva.com).
Námorné prístavy v Bratislave nie sú pre obrovské nákladné lode z Číny prispôsobené (zdroj obrázku: canva.com).

 

Príklad z praxe vám otvorí oči 

 

Ako to vyzerá, keď zákazníci využijú lákavú, avšak klamlivú ponuku čínskeho dodávateľa na prepravu tovaru vám vysvetlíme na jednoduchom príklade. Predstavte si, že ste si objednali minibager a čínsky dodávateľ navrhol námornú prepravu až do prístavu v Bratislave s očakávanou dobou prepravy 45 dní.

 

Celý obchod prebehne, vaša zásielka cestuje k Vám, avšak po dvoch mesiacoch čakania začínate byť nervózny, keďže zásielka stále nedorazila a nemáte ani páru, kde by sa mohla nachádzať. Ak aj kontaktuje čínskeho dodávateľa, šanca, že vám povie presnú polohu vašej zásielky je minimálna, ak sa teda vôbec bude obťažovať vám odpísať. 

 

Kto vás ale určite bude kontaktovať, je pracovník z námorného prístavu, kde je vaša zásielka uložená. Kontaktovať vás môže kľudne po 2 až 3 týždňoch s tým, že pre vás nemá dobré správy. 

 

Prvou vecou, ktorú vám zrejme oznámi, je výška aktuálneho stojného, ktoré sa môže byť v najlepšom prípade niekoľko stoviek eur a v najhoršom aj tisícov eur. Tieto poplatky sa účtujú za každý deň, ktorý zásielka strávi v prístave nad stanoveným limitom, ktorý je obvykle odhadnutý na 45 dní.

 

Okrem finančných poplatkov budete tiež čeliť problémom s dokumentáciou. Na vyzdvihnutie zásielky budete potrebovať určité dokumenty, o ktorých ste doteraz nevedeli, že existujú. Ich získanie od čínskeho dodávateľa môže trvať ďalších niekoľko dní.

 

Navyše je možné, že budete potrebovať aj určité certifikáty, ktoré váš dodávateľ nemusí ani mať. Ak by bol ochotný ich získať, môže to trvať aj 30 dní, pričom vaša zásielka stále čaká v prístave a vy platíte za každý jeden deň jej uskladnenia. A ani nie je isté, či sa mu podarí tieto certifikáty získať.

 

Dobre a bezstarostne vyzerajúca preprava z Číny sa tak ihneď môže zmeniť na nočnú moru, ktorá vás bude stáť obrovský balík peňazí. Nikdy preto nedajte čínskemu dodávateľovi okamžitý súhlas k preprave a radšej si nechajte vypracovať cenovú ponuku aj u inej prepravnej spoločnosti. 

 

Spoľahnite sa na špedičné služby Infinity Forwarding 

 

Naša špedičná spoločnosť Infinity Forwarding zabezpečuje medzinárodnú prepravu z viac ako 50-tich krajín sveta vrátane Číny. S prepravou z Číny máme bohaté skúsenosti a pre našich klientov sa vždy snažíme nájsť najefektívnejšie prepravné riešenie. Vyhnite sa zbytočným komplikáciám a spoľahnite sa na naše profesionálne prepravné služby. 

Marketing Manager

Daša Uherková

Marketing Manager

Zdieľaj tento článok