Premýšľali ste niekedy o tom, akým spôsobom by mohli byť poháňané nákladné lode, tak aby dochádzalo k nižšiemu vzniku emisií CO2? Touto otázkou sa zaoberajú viacerí prepravcovia a veľkú nádej vidia najmä v lodiach poháňaných vetrom. Práve silu vetra by mal využiť aj koncept námorných nákladných lodí s názvom Oceanbird, na ktorom vývoji sa momentálne pracuje.
Sú nákladné lode poháňané vetrom budúcnosťou?
Námorná preprava je najviac využívanou formou prepravy tovaru a odhaduje sa, že prepravuje až 90 % všetkých tovarov na svete. Často je najlacnejšou formou prepravy a umožňuje aj prepravu objemných, či nadrozmerných zásielok. Jej obrovskou nevýhodou však zostávajú obrovské emisie, ktoré vznikajú pri každej plavbe.
Ako sme spomínali v úvode článku, riešením je návrat do minulosti a inšpirácia spôsobom plavby námorníkov, ktorí vďaka plachtám na lodiach využívali silu vetra. Viacerí prepravcovia vidia vo využití sily vetra obrovské príležitosti, ako znížiť množstvo emisií CO2 v ovzduší.
Koncept Oceanbird je ako z futuristického filmu
Spoločnosť Wallenius Marine sa rozhodla vytvoriť úplne nový koncept nákladných lodí, ktoré budú poháňaná vetrom. Špecifický dizajn celého systému bol vyvinutý v spolupráci s KTH Royal Institute of Technology a švédskou námornou technologickou spoločnosťou SSPA. Na ďalšom rozvoji sa podieľa aj švédska spoločnosť ťažobného priemyslu Alfa Laval.
Finančné prostriedky na vývoj konceptu Oceanbird poskytla Švédska dopravná agentúra.
Cieľom projektu je znížiť emisie o 90 % a prispieť tak k trvalému zlepšeniu životného prostredia. Predstavený bol prvý dizajn krídlových plachiet, ktorý má byť použitý pre rôzne typy lodí a zároveň sa očakáva, že bude možné aplikovať ho už aj na existujúce lode.
Od krídlových plachiet sa očakáva, že sa budú dať otočiť o 360 stupňov a v prípade potreby bude možné skloniť ich nadol. Stožiare majú plánovanú výšku 40 metrov, takže celková výška lode bude približne 65 metrov. Celá takeláž je naplánovaná z ocele a kompozitných materiálov, ktoré by svojim dizajnom mali pripomínať krídla lietadla. Súčasťou lode bude aj pomocný motor, ktorý posádka využije na lepšiu navigáciu v prístavoch a poskytovanie núdzovej energie.
Celková dĺžka prvého prototypu lode je odhadovaná na 200 metrov a jej kapacita by mala byť 7 000 áut. Tento typ lodí je optimalizovaný pre transatlantické trasy a očakáva sa, že prvé plavidlo s názvom Orville Wing vypláva už v roku 2026.
Námorná preprava tovaru s Infinity Forwarding
Pre našich klientov realizujeme námornú, ale aj železničnú, leteckú alebo kombinovanú prepravu. Naše služby zahŕňajú kompletnú dokumentáciu prepravy, komunikáciu s odosielateľom a ďalšími orgánmi zapojenými do procesu prepravy, a vybavenie všetkých potrebných náležitostí vrátane poistenia prepravy. Nezáväznú cenovú ponuku vám naši experti na medzinárodnú prepravu pripravia bezplatne.