Koncom minulého roka začali Husiovia podporovaný Jemenom v okolí Suezského prieplavu útočiť na kontajnerové lode. Touto trasou putuje približne 12 % svetového obchodu a tieto útoky mali okamžite obrovský dopad na svetový obchod. Vzniknutá situácia si preto okamžite získala pozornosť svetových médií a politikov, a námorné spoločnosti museli hľadať riešenia ako zabezpečiť bezpečnosť svojej posádky, nákladu a lodí.
Riešením sa stala zmena trasy, ktorá sa vyhýba Suezskému prieplavu a aktuálne väčšina námorných spoločností posiela svoje lode trasou okolo Afriky. Toto riešenie však predlžuje tranzitné časy a zvyšuje náklady za prepravu. Väčšiu pozornosť preto získava železničná a letecká preprava, ktoré mnohí vnímajú ako alternatívu k námornej preprave. Oplatí sa v súčasnosti železničná a letecká preprava z Ázie?
Železničná preprava má malé kapacity
Ak sa rozhodnete pre prepravu vlakom, treba si uvedomiť, že vlaky síce medzi Európou a Áziou jazdia, avšak nie z každej krajiny Ázie sa tento typ prepravy vyplatí. Napríklad pri obchodovaní s Indiou sa železničná preprava nevyplatí, pretože ich trasy nie sú ekonomicky zaujímavé, bezpečné, ani rozvinuté z hľadiska infraštruktúry.
Železničnú prepravu z Ázie má zmysel riešiť medzi Čínou a Európou, pričom mesačná kapacita železnice je na úrovni jednej kontajnerovej lode, ktorá príde do Európy. Rozdiel v kapacitách je preto obrovský.
Železničná preprava z juhovýchodnej Ázie sa neoplatí, pretože z týchto krajín najskôr musí prísť tovar po železnici do Číny a Čína vždy uprednostňuje svoje zásielky, takže tento tovar môže na odoslanie čakať niekoľko týždňov. Tým pádom to pre importérov nemá žiadny význam, pretože tovar by im prišiel za rovnaký čas ako loďou a zaplatia za to výrazne viac. Preprava železnicou sa preto odporúča len medzi Čínou a Európou, ale nie ďalšími krajinami. Vždy však treba myslieť na obmedzenú kapacitu.
Letecká preprava nie je efektívnym riešením pre každého
Najskôr si treba vysvetliť, že nie všetky druhy tovarov sa dajú prepravovať letecky a aj pri tých, ktoré sa dajú sa tento typ prepravy nie vždy oplatí. Letecká preprava je vhodná najmä pre menšie zásielky, v porovnaní s námornou prepravou má oveľa rýchlejšie dodanie, treba však rátať s vyššou cenou.
Pri rozhodovaní o tom, či sa letecká preprava tovaru oplatí alebo nie, vždy závisí od konkrétneho druhu tovaru. Napríklad ak sa rozprávame o krytoch na telefóny, kozmetike alebo oblečení, tak tam sa do jedného balíka zmestí veľa tovaru a jeho prepravné náklady sa dajú jednoducho medzi jednotlivé položky rozpočítať. V tomto prípade cena prepravy zvýši celkovú cenu tovaru o niekoľko centov, takže vo finále cena leteckej prepravy nemá na tovar veľký dopad.
Letecká preprava sa však neoplatí pri veľkoobjemovom tovare, pretože ceny sú niekoľkonásobne vyššie. Napríklad ak by sme prepravovali jednu veľkú výrobnú linku za námornú prepravu by zákazník zaplatil cca 4 500 eur. Ak by sa však táto linka prepravovala letecky, jej cena prepravy by mohla presiahnuť aj 100 000 eur, a to len v prípade, že by sa linka vôbec dala rozložiť, aby sa do lietadla zmestila.
Aktuálne nevnímame veľký nápor na leteckú prepravu. Ceny boli zvýšené len pred Vianocami a Čínskym novým rokom, inak sú celkom stabilné, avšak stabilizovali sa na výrazne vyšších cenách, pretože je veľký dopyt od e-commerce reťazcov z Číny, ktoré tie lietadlá preťažujú, avšak kapacita v leteckej preprave je dostatočná.
Námorná preprava je nenahraditeľná
Lode sú pre medzinárodný obchod kľúčové, pretože prostredníctvom nákladných lodí sa prepravuje 90 % svetového tovaru (potvrdzuje štúdia OECD). Zatiaľ neexistuje alternatíva, ktorá by bola efektívna podobne, ako námorná preprava.
Námorné lode majú výhodu vo svojej kapacite, ktorej zatiaľ nedokáže konkurovať žiadny iný typ prepravy. Pre porovnanie, na jednu nákladnú loď sa zmestí 24 000 20-stopových kontajnerov, čo je obrovská kapacita. Kontajnerové lode sú tiež vhodné na prepravu rôznych strojov a ťažkých zariadení, ale aj citlivého tovaru, ako sú napríklad batérie alebo chemikálie, ktoré v mnohých prípadoch nie je možné prepravovať inak, dokonca ani železnične medzi kontinentami. Ďalšou z výhod námornej prepravy je jej ekologickosť, pretože emisie skleníkových plynov pri využívaní leteckej prepravy sú veľkým problémom pre našu planétu.
V Infinity Forwarding pre vás nájdeme prepravné riešenia
Naši skúsení špeditéri vám pomôžu nájsť najefektívnejšie a ekonomicky najvýhodnejšie prepravné riešenie. Na základe hmotnosti, rozmerov, typu tovaru a krajiny, z ktorej budete tovar prepravovať vám poradíme, aký spôsob prepravy zvoliť a zadarmo pre vás pripravíme nezáväznú cenovú ponuku prepravy. Kontaktujte nás a zistite viac informácií o možnostiach prepravy tovaru s Infinity Forwarding.